Belirli Gün ve Haftalar 2017 Tatiller

Ocak Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1 OcakYılbaşı-YeniyılHer yıl 31 Aralık’ta biten önceki yılın bitmesi ve yeni yılın gelmesiyle birlikte yeni yılın ilk günüdür.
Ocak ayının ilk haftasıVeremle Savaş Eğitimi HaftasıBu haftada Verem hastalığına savaş ilan edilir. Birçok yerde verem taraması yapılır, önlemler anlatılır. Bu hastalık konusunda şuuru açık bir toplum için çalışılır.
Ocak ayının 2. haftasıEnerji Tasarrufu HaftasıEnerjinin üretilmesi artık daha zor bir hale geldiği Dünya’da enerjiyi tasarruflu kullanmamızı ve bu konuda bilinçlenmemiz bu haftada sağlanır.
10 OcakÇalışan Gazeteciler GünüSadece Türkiye’ye özgü olan bu bayram gazetecilerin seslerini duyurmaları için önemli bir gündür.
25 OcakDünya Cüzzam GünüBu günde Cüzzam hastalığı hakkında halkı bilinçlendirme çalışmaları yapılır.
25 – 31 OcakCüzzam HaftasıCüzzamın erken teşhis ile tedavisinin mümkün olduğunu bilen uzmanlar bu haftada Cüzzam hastalığı hakkında bilinçlendirme etkinliklerini yaparlar.
26 OcakDünya Gümrük GünüHer yıl Dünya Gümrük Örgütü tarafından bir tema belirlenir ve bu tema etrafında organizasyonlar yapılır.

Şubat Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
9 ŞubatDünya Sigarayı Bırakma GünüSigaranın zararlı içerikler barındırdığını, sigaranın zararları ve insanın vücudunda bıraktığı kötü etki anlatılarak halkı bilinçlendirmek bu günün asıl amacıdır.
14 ŞubatSevgililer GünüDünyanın birçok noktasında kutlanan bu gün birçok insan tarafından tüketim günü olarak değerlendirilse tüm dünyada milyonlarca insan tarafından bu gün kutlanmaktadır.
19 ŞubatMilli Eğitim Vakfı Kuruluş GünüMilli Eğitim Bakanlığı’na destek olmak amacıyla kurulmuş öğrencilerin ve halkın hizmetine çalışan çok yararlı bir vakfın kuruluş günüdür.
28 ŞubatSivil Savunma GünüSivil savunmanın önemini bu günde öğrenebiliriz. Sivil savunma bir ülkenin refahı için üst seviyede önemlidir.

Mart Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1-7 MartYeşilay HaftasıBu haftada Yeşilay’ın önderliğinde sigara, içki ve uyuşturucu maddelerin zararları anlatılır. Bu haftada geniş bir bilgilendirme kampanyaları yapılır, sadece vücuda değil bu maddelerin aileye ve insan psikolojisine olan zararları anlatılır.
8 MartDünya Kadınlar GünüBirleşmiş Milletler (BM) tarafından ortaya çıkan bu gün tüm kadınların bir dayanışma günüdür.
12 Martİstiklal Marşı’nın Kabulüİstiklal Marşı’mızın kabülünü kutladığımız tüm Türkiye için çok özel bir gündür. Özellikle okullarda çok etkileyci etkinlikler yapılmaktadır.
15 MartDünya Tüketiciler GünüBu günün amacı tüketiciyi sağlıklı ürünlerle buluştumaktır. Dünya Tüketiciler Gününde tüketim ve geleceğe dair planlamalar yapılmakta bu halkta farkındalık oluşması için tüm insanlarla paylaşılmaktadır.
18 MartÇanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma GünüTarihimize altın harflerle yazılan bu büyük zaferimizi ve bu savaşta ki şehitlerimize anma törenleri yaptığımız en özel günlerimizden biridir.
18-24 MartYaşlılara Saygı HaftasıBizim geçmişimizi oluşturan ayrıca bizi geleceğimize emin adımlarla ilerlemimizi sağlayan yaşlılara saygımızı gösterebileceğimiz bir gündür.
21 MartNevruz BayramıBaharın gelmesini ifade eden Nevruz, Bayram olarak birçok yerde kutlanmaktadır.
21-26 MartOrman HaftasıOrman Hafasının önemini şu söz açıklamaktadır. Orman demek hayat demektir. Bu haftanın asıl amacı çocuklara yani geleceğimize, evlatlarımıza ormanların değerini ve önemini öğretmektir.
21 MartDünya Şiir GünüBu gün şiire verilen önemi insanlara hatırlatmadır. Ülkemizde üniversitelerde dahil olmak üzere bir çok noktada bu günde şiir ile alakalı etkinlikler yapılmaktadır. Keşke her gün Şiir Günü olsa denilecek kadar güzel şiirleri bu günlerde daha çok görmekteyiz.
22 MartDünya Su GünüDünya Su gününde dönemimizde ki su sorunlarından  bilgi verip su kaynaklarımızın korunması ve su kaynaklarımızın arttırılması hususunda aktarımlar yapılmaktadır.
23 MartDünya Meteorolojı GünüHer yıl belirlenen yeni bir konuyla beraber o konu hakkında bir çok çalışma yapılarak Meteorolojinin halka daha iyi tanıtılması bu günün amacıdır.
24 MartDünya Tüberküloz (Verem) GünüÖzellikle sağlık kuruluşları bu günde basın bildirileri, broşür ve duyuru gibi yollarla tüberküloz yani verem hakkında insanlarda farkındalık oluşturmak için çalışırlar.
27 MartDünya Tiyatrolar GünüDünya tiyatrolar günü tiyatronun insanlar arasında yapıcı, birleştirici gücünün göstermesinde etkili bir gündür. Bu tarihte birçok tiyatro ücretsiz oyunlarını sergilemektedirler.
Mart Ayının son Pazartesi günüyle başlayan haftaKütüphane HaftasıKütüphane haftasının amacı öğrencilerin kitapları sevmesinin, kitaplarla dost olmasını, okuma alışkanlığı kazanmasını hedefleyen bir haftadır. Bu haftada ülkemizde bir hayli fazla etkinlikler yapılır. Bu faaliyetlerden kütüphane gezileri çocukların kütüphaneye ve kitaplara daha ılımlı bakmasını sağlamaktadır.

Nisan Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1- 7 NisanKanserle Savaş HaftasıBu haftada Kanser hastalığı hakkında brifing yapılır ve halk bilinçledirilmeye çalışılır.
4 NisanNATO GünüKuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) bu günde tanıtımı ve amaçları hakkında bilgilendirmeler yapılır.
5 NisanAvukatlar GünüAvukatlarımızın kutladığı özel günlerden biridir.
7 NisanDünya Sağlık GünüSağlığın önemini insanlar gün geçtikçe daha iyi anlamaktadır. Bu günde sağlık ile ilgili bir konu seçilmekte ve tüm dünyada bu konu üzerine etkinlikler yapılmaktadır.
7 – 13 NisanSağlık ve Sosyal Güvenlik HaftasıBu günde bir konu seçilerek o konu üzerine organizasyonlar ve aktiviteler yapılır.
8 – 14 NisanSağlık HaftasıBu haftada özellikle televizyon, radyo, gazete ve dergi gibi yayın organları kullanılarak sağlık bilgisinin ve hizmetinin her yere ulaşması amaçlanmıştır.
10 NisanPolis Teşkikatı’nın Kuruluş GünüÖzel etkinliklerin yapıldığı bu günde halkımızın güvenini kazanmış Polislerimiz en güzel ve özel kutlamayı hak etmişlerdir.
14 -20 NisanŞehitler HaftasıŞehitler haftasında tüm şehitlerimiz saygıyla anılmaktadır. Bu haftanın önemi geçmişimizi bilmemiz ne zorluklarla bu günlere geldiğimizi unutmamızdır.
14 – 20 NisanKutlu Doğum HaftasıKutlu Doğum haftası Peygamber Efendimizin (S.A.V.) doğduğu haftadır. Bu hafta da Peygamber Efendimizi anmak için en güzel manevi etkinlikler yapılır ve salavatlar getirilir.
15 – 22 NisanTurizm HaftasıTurizm haftasında ülkemizin en nadide güzellikleri tanıtılır ve turizmin önemi vurgulanur.
21 – 28 NisanEbeler HaftasıEbelik mesleğinin önemini kavratabilmek için bu hafta çeşitli etkinlikler yapılır.
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Daha sonra resmi bayram olarak ilan edilmiş ve her yıl ülkemizde coşkuyla kutlanan bayramlardan biridir.
23 Nisan gününü içine alan haftaDünya Kitap GünüBu gün kitapların öneminin anlaşılması ve kitaplara verilen değerin arttırılması için etkinliklerin yapıldığı bir gündür.

Mayıs Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
28 Nisan – 4 MayısKardeşlik HaftasıKardeşlik duygularının öğretilmesi, kardeşlik kelimesinin gerçek anlamının herkese hatırlatılması ve öğretilmesi esastır. Bu hafta birçok yerde tiyatrolarla, şiirlerle, gösterilerle kutlanır.
Mayıs Ayının İlk HaftasıBilişim HaftasıGelişen ve değişem bilişim dünyasına ayak uydurmak buna duyarlı yeni nesil yetiştirmek asıl amaçtır.
Mayıs Ayının İlk HaftasıTrafik ve İlk Yardım HaftasıBu haftanın amacı trafik ve ilk yardım konusunda bilinçli bir toplum oluşturmaktır. Özellikle okullarda öğrencilerimize yani geleceğimize trafik ve ilk yardım konusunda bilgiler verilir ve daha bilinçli gelecek yetiştirmemiz için adımlar atılır.
Mayıs Ayının İkinci HaftasıVakıflar HaftasıBu haftada vakıfların tanıtımları ve yeni vakıflar kurulması için tanıtım ve faaliyetler yapılır.
1 – 7 MayısKarayolu Güvenliği ve Trafik HaftasıTrafik kazaları her zaman ölümle burun buruna olduğumuzu gösterir. Trafik kazaları ve trafikteki daha vahim durumlar için şuurlu bir toplum oluşturabilmek için bu haftada çalışmalar yapılır.
4 – 10 Mayısİş Sağlığı ve Güvenliği HaftasıÜlkemizde iş güvenliği konusunda bu yıllarda çok büyük adımlar atılmıştır ve atılmaya devam edilmektedir. Bu hafta ile iş güvenliği hakkında daha detaylı ilgi ve birikime ulaşabiliriz.
5 MayısAvrupa GünüAvrupa Birliği’ne üye ve aday üye ülkelerin kutladığı bir gündür.
6 MayısHıdırellezYaz mevsiminin geldiği haber veren gündür.
Mayıs ayının 2. Pazar günüAnneler GünüÇok değerli annelerimizi hatırlama fırsatımızın olduğu onlara hediyeler alındığı sevgimizin değişik yollarla gösterdiğimiz gün anneler günüdür.
9 MayısTürkiye İstatistik Günüİstatistik altyapısına verilen önemin anlaşılması ve bu önemin arttırılması için etkinlikler düzenlenir.
10 MayısDanıştay ve İdari Yargı HaftasıBu hafta Danıştay için basın toplantıları konuşmalar yapılır.
10 – 16 MayısEngelliler Haftası156 ülkenin aynı anda kutladığı nadir günlerden biridir. Engelliler hakkında bilgi ve engelliliğin önlenmesi için çeşitli etkinlikler yapılır.
12 – 18 MayısHemşireler HaftasıHemşireler için spesiyal programların yapıldığı hemşirelerin sesini duyurduğu gündür.
14 MayısDünya Eczacılık GünüTüm dünyada eczacıların seslerini duyurabildiği, yaşadığı sorunları anlatabildiği, onları anlamamızı sağlayan gündür.
15 MayısHava Şehitlerini Anma GünüTüm Hava Şehitlerimizi andığımız onlara kahramanlıkları karşısında saygımızı gösterdiğimiz gündür.
15 MayısUluslararası Aile GünüBirleşmiş Milletler tarafından bu güne hususi bir tema belirlenir ve aile ile ilgili olan bu tema etrafında üye ülkeler gerekli çalışmaları yaparlar.
15 Mayıs Tarihini İçine Alan HaftaAile HaftasıAile haftasında toplumun temeli olan aile temellerinin korunması ailenin öneminin ka
18 – 24 MayısMüzeler HaftasıGenellikle bu günlerde müzeler ücretsiz olarak siz ziyaretçilerin hizmetine kapısını açarlar. Müzelere verilen değerin artması için önemli bir gündür.
19 MayısAtatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor BayramıMustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a ulaştığı, ayak bastığı günü gençlere armağan etmiştir ve bu gün tüm Türkiye’de çok büyük etkinlikler ile kutlanır.
19 – 25 MayısGençlik Haftası19 Mayıs etkinliklerinin devam ettiği gençlerin haftasıdır.
25 MayısEtik GünüEtik değerlerin oluşması ve insanları bu konuda bilgilendirmek için 25 Mayıs Etik Günü olarak kutlanmaktadır.
29 Mayısİstanbul’un Fethi29 Mayıs 1453 o büyük günde İstanbul’u fethettik. Bu gün de özellikle İstanbul’da çok büyük hazırlıklar yapılarak İstanbul’un fethi kutlanmaktadır.

Haziran Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
5 HaziranDünya Çevre GünüTüm dünyayı ilgilendiren bu günde çevre sorunları üzerinde durularak toprak,su,hava zehirlenmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır.
Haziran Ayının 2. HaftasıÇevre Koruma HaftasıÇevreyi korumak geleceğimizi korumak demektir. Bu düşünce ile çevre korumasının önemi, önlemler ve uyarılar bu günde yapılmaktadır.
Haziran ayının 3. Pazar günüBabalar GünüBir kişinin hayatında ki en özel insanlardan bir tanesidir babalarımız. Babalar günü babalarımızı gururlandırmamız için en uygun günlerden biridir.
26 HaziranUluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele GünüUyuşturucu ve kaçakçılığın ne denli kötü bir şey olduğunu duyurmaktır bu günün amacı.

Temmuz Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1 TemmuzKabotaj ve Deniz BayramıTürkiye’nin karasularında sadece Türk gemilerinin ayrıcalıklı olduğu vurgusu bu bayramda hatırlatılır.
10 TemmuzDünya Nüfus GünüYine bu günde bir tema belirlenir ve belirlenen bu tema çerçevesinde nufüs hakkında farkındalık oluşturma çabasına girilir.
15 TemmuzŞehitleri Anma Günü2016 yılında ilan edilen bir gündür.15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminde, milletimiz dik duruşu ile, milli iradenin gücününü tüm Dünya’ya göstermiştir.Bu gün demokrasi şehitlerimizi anmak için Şehitleri Anma Günü ilan edilmiştir.
24 TemmuzGazeteciler ve Basın BayramıBu bayramda birçok bildiri çıkmaktadır. Bu bildirilerde basının önemi hakkında bilgi verilmektedir.

Ağustos Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
26-30 AğustosZafer HaftasıDüşmanları ülkeden attığımız 30 Ağustos Zafer bayramının habericisi olan haftadır.
30 AğustosZafer BayramıMustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığı önderliğinde düşman birliklerini dağıtarak ülkemizden attığımız o büyük günü Zafer Bayramı olarak kutluyoruz.

Eylül Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1 EylülDünya Barış GünüAsıl amaç dünya genelinde savaşların engellenmesi huzurlu, barışcıl bir gelecek için çalışmaktır.
19 EylülGaziler GünüÖnderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Sakarya Meydan Muharebesini kazandıktan sonra 19 Eylül’de TBMM tarafından Gazi ünvanı verilmiş ve o günden sonra 19 Eylül Gaziler günü olarak kutlanmaktadır.
Eylül ayının 3. Haftasıİlköğretim HaftasıOkulların açıldığı ilk hafta olan İlköğretim haftası tüm ülke genelinde kutlanır. Bu kutlamalarda okullarda törenler, tiyatrolar, eğlenceli gösteriler, kukla gösterileri yapılmaktadır. Diğer bir tarafta televizyonarda İlköğretim haftasına özel programlar yapılmaktadır.
25 Eylül – 1 EkimYangından Korunma Haftası (İtfaiyecilik Haftası)Bu hafta boyunca yangından korunma yolları ve yangın hakkında bilgiler ve önlemler anlatılır.
26 EylülTürk Dil BayramıDil bayramında Türkçe konuşan ülkelerle birlikteliğimiz vurgulanır. Türk dilinin zenginliği tanıtılmaya çalışılır.
27 EylülDünya Turizm GünüTurizmin öneminin vurgulanması ve turizm kültürünün geliştirilmesi bu gün ile gerçekleşmektedir.

Ekim Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1. HaftaCamiler ve Din Görevlileri HaftasıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın her sene seçtiği bir konu üzerine çalışmalar yapılmaktadır. 
Ekim ayının ilk PazartesiDünya Çocuk GünüÇocukların geleceği için çocukların eğitimi sağlığı gibi belirli konulara değinilmektedir.
4 EkimHayvanları Koruma GünüHayvanlara yapılan zulümlerin engellenmesi, hayvanların da değerli olduğunun ve bu yönde farkındalık kazandırmak için çok değerli bir gündür.
4 EkimDünya Mimarlık GünüYaklaşık 124 ülkede kutlanan bu günde Mimarlar Odası tarafından belirlenen tema çerçevesinde etkinlikler yapılır.
5 EkimUluslararası Öğretmenler GünüUluslararası Öğretmenler Günü dünyanın birçok yerinde öğretmenleri onurlandırmak, gururlandırmak için kutlanan bir gündür. Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanmaktadır.
8 Ekim -12 EkimAhilik Kültür HaftasıAhilik bir cümle ile anlatılabilecek bir kelime değildir. Ahilik doğruluk, eli açıklık, cömertlik, yardımseverlik demektir. Bu güzel haftada Ahilik ile ilgili tanıtımlar ve çalışmalar yapılmaktadır.
13 EkimAnkara’nın Başkent OluşuBüyük törenlerle Ankara’nın başkent oluşu bu günde kutlanır. Kutlamalarda Ankara’nın başkent oluşunun önemi belirtilir.
13 EkimDünya Konut GünüKonutların yani binaların yerleşiminin nufüsumuz arttıkça ne kadar büyük bir sorun olduğunu görmekteyiz. Birçok bina sanki rastgele yapılmış gibi şehirlerde insanın göz zevkini bozmaktadır. Bu günde bu konu üzerine uzmanlar konuşur.
14 EkimDünya Standartlar GünüHer sene yeni bir temanın işlendiği bu günde standartların önemi vurgulanır. Bu standartlar hayatımızın birçok alanını etkilemektedir.
16 EkimDünya Gıda GünüHer yıl belirli bir konu üzerine çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar dünyadaki açlık sorunu, bu sorunun çözümü ve gıda üretim-tüketimi gibi konularda ağırlıklıdır.
Ekim ayının 3. haftasıStandartlar HaftasıBu günde TSE’nin (Türk Standartları Enstitüsü) önemi ve çalışmaları tanıtılır. 
24 EkimBirleşmiş Milletler GünüBu günün amacı Birleşmiş Milletler’i tanıtmaktır.
29 Ekim – 4 KasımKızılay HaftasıKızılay sel, afet, deprem gibi afetlerde insanların imdadına koşar. Ayrıca kan merkezleri ile acil kan ihtiyacı olanlara kan temini sağlar. Kızılay haftası Kızılay kurumunu anlamamız ve bilmemiz ona yardım etmemiz için önemli bir gündür.
29 EkimCumhuriyet Bayramı29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet’in kurulmasıyla her sene 29 Ekim’i Cumhuriyet Bayramı olarak kutlarız. Bu özel günde yapılan gösteriler ve etkinlikler bizleri çok etkiler. Cumhuriyet Bayramı’nında özellikle okullarda yapılan kutlamalar çok etkileyicidir.
31 EkimDünya Tasarruf GünüTasarrufun önemini her gün vurgulamak gerekir. Bu günde çok önemli olan tasarrufun önemi vurgulanır.

Kasım Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
29 Ekim – 4 KasımKızılay HaftasıKızılay sel, afet, deprem gibi afetlerde insanların imdadına koşar. Ayrıca kan merkezleri ile acil kan ihtiyacı olanlara kan temini sağlar. Kızılay haftası Kızılay kurumunu anlamamız ve bilmemiz ona yardım etmemiz için önemli bir gündür.
1 – 7 KasımTürk Harf Devrimi HaftasıYeni Türk alfabesinin kabulünü kutladığımız gündür. Arap alfebisinin yerine Latin alfabesini temel alan Türk alfabesini kabul ettik.
2-8 KasımLösemili Çocuklar HaftasıLösemi yani kan kanseri hakkında özellikle okullarda tanıtımların yapıldığı önemli bir gündür.
3 -9 KasımOrgan Nakli HaftasıOrgan bağışının önemi ile ilgili bilgilendirmeler yapılır. Bu günün amaçlarından en ehemmiyetlisi organ bağış sayısını arttırmaktır. Çünkü bir organ bir insanın hayatı anlamına gelir.
8 KasımDünya Şehircilik GünüHer yıl bir tema ile bizlerle buluşan gündür. Asıl gündem konuları ise kentleşme ve planlamadır.
Kasım ayının 2. Pazartesi ile başlayan haftaDünya Çocuk Kitapları HaftasıKitapların önemini ve değerini çocuklara kavratmak bu günün asıl amacıdır.
12 KasımAfet Eğitimi Hazırlık GünüAfetin her türüne insanları hazırlamak afetler hakkında insanları bilinçlendirmek bu günün görevidir.
10 – 16 KasımAtatürk HaftasıUlu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini kapattığı 10 Kasım gününü içine alan hafta Atatürk Haftasıdır. Bu haftada  ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e anma törenleri yapılır onun ölmediği yüreğimizde yaşadığı vurgulanır.
16 KasımUNESCO’nun Kuruluş GünüUnesco’nun amacını ve yaptığı yardımların, çalışmaların tanıtıldığı gündür.
20 KasımDünya Felsefe günüİnsan yaşamını değerleri sorguladığı için günümüzde insanoğluna nasıl kaliteli bir yaşam sunulabileceği konusunda büyük beklentilerimiz olan felsefe için mühim bir gündür.
20 KasımÇocuk Hakları GünüÇocuk hakları sözleşmesi çerçevesinde çocuklara kaliteli yaşam sunmanın önemini vurgulayan gündür.
22 – 27 KasımAğız ve Diş Sağlığı HaftasıÜlkemizde özellikle son yıllarda önem kazanan diş sağlığı konusunda bu hafta çalışmalar yapılır. Özellikle öğrencilerimizin her yıl bir kaç kez diş kontrolünden geçerek sağlıklı dişlerinin olması bu günün amacıdır.
24 KasımÖğretmenler GünüHerkes bir toplum için öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu bilir. Öğretmenerin entellektüel bir toplumun temellerini attığı için onlara olan saygımız ve sevgimizi onlara göstereceğimiz gündür.

Aralık Ayı Belirli Gün ve Haftalar

Ayın GünüBelirli Gün ve Haftanın AdıAçıklama
1 AralıkDünya AIDS GünüAIDS virüsünün anlatıldığı bu virüse karşı halkın duyarlı hale getirildiği gündür.
2 – 9 AralıkMevlana HaftasıMevlana haftasından Konya ilinde her sene çok büyük faaliyetlerin yapıldığı herkesin izlemekten hoşnut kaldığı gündür.
3 AralıkDünya Engelliler GünüEngelli kardeşlerimizin engellerinin önüne geçilmesi onlara ve ailelerine kaliteli bir yaşam sunmak için kıymeti bilinmesi gereken önemli günlerden biridir.
5 AralıkKadın Hakları GünüKadınların sesini duyurabildiği onların haklarının da erkeklerle eşit olduğu gerçeğinin tekrar tekrar açıklandığı gündür.
3 – 9 AralıkVakıflar Haftası2001 yılında Mayıs ayının ikinci haftası kutlanmak üzere tarihi değiştirilmiştir. 
10 Aralık gününü içine alan haftaİnsan Hakları ve Demokrasi Haftasıİnsan Hakları Bildirisi 10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler’e üye olan ülkeler tarafından kabul edilmiştir. Bu yüzden her yıl 10 Aralık gününü içine alan haftayı İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası olarak kutlarız.
4 AralıkDünya Madenciler GünüBu gün o zorluklar içinde çalışan madencilerimizin günü. Bu günde madencilere hususi aktiviteler yapılır.
10 AralıkDünya İnsan Hakları Günüİnsanların haklarının savunulduğu insanın değerli olduğunun belirtildiği gündür.
12 – 18 AralıkTutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (Yerli Malı Haftası)Yerli malı kullanmanın öneminin vurgulandığı gündür. Özellikle okullar da yapılan yerli malı haftası etkinlikleri öğrencilerin ilgisini baya çekmetedir.
21 AralıkDünya Kooperatifcilik GünüKooperatif yani işbirliğinin öneminin vurgulandığı gündür.
27 AralıkAtatürk’ün Ankara’ya GelişiMilli mücadelemiz döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya geldiği gündür.
Daha Fazlası İçin Tıklayınız

Resimli Sözler