Mevlana Secme Güzel Sözler Sayfa 1

DUY ŞİKAYET ETMEDE HER AN BU NEYDuy şikayet etmede her an bu ney, Anlatır hep ayrılıklardan bu ney. Der ki feryadım kamışlıktan gelir, Duysa her kim, gözlerinden kan gelir. Ayrılıktan parçalanmış bir yürek İsterim ben, derdimi dökmem gerek. Kim ki aslından ayırmış canını, Öyle bekler, öyle vuslat anını. Ağladım her yerde hep ah eyledim, Gördüğüm her kul için dostum dedim. Herkesin zannında dost oldum ama, Kimse talip olmadı esrarıma. Hiç değil feryadıma sırrım uzak, Nerde bir göz, nerde bir candan kulak? Aynadır ten can için, can ten için, Lakin olmaz can gözü her kimsenin. Ney sesi tekmil hava oldu ateş, Hem yok olsun, kimde yoksa bu ateş! Aşk ateş olmuş dökülmüştür ney'e, Cezbesi aşkın karışmıştır mey'e. Yardan ayrı dostu ney dost kıldı hem, Perdesinden perdemiz yırtıldı hem. Kanlı yoldan ney sunar hep arz-ı hal, Hem verir Mecnunun aşkından misal. Ney zehir, hem panzehir, ah nerde var, Böyle bir dost, böyle bir özlemli yar? Sırrı bu aklın bilinmez akl-ile, Tek kulaktır müşteri, ancak dile. Gam dolu günler zaman hep aynı hal, Gün tamam oldu, yalan, yanlış, hayal. Gün geçer yok korkumuz, her şey masal, Ey temizlik örneği sen gitme, kal! Kandı her şey, tek balık kanmaz sudan, Gün uzar, rızkın eğer bulmazsa can. Olgunun halinden ah, anlar mı ham? Söz uzar, kesmek gerektir vesselam. Mevlana Celaleddin Rumi

HZ. MEVLANA' DAN VECİZ SÖZLER                                                                                        ŞEFKAT VE  MERHAMETTE  GÜNEŞ  GİBİ  OL,
BAŞKALARININ  KUSURUNU  ÖRTMEDE GECE GİBİ OL                 
SEHAVET  VE  ÇÖMERTLİKTE  AKAR  SU GİBİ  OL                          
HİDDET  VE ASABİYETTE  ÖLÜ  GİBİ  OL                                          
TEVAZU  VE  MERHAMETTE    TOPRAK  GİBİ   OL                          
OLDUĞUN  GİBİ GÖRÜN,  GÖRÜNDÜĞÜN  GİBİ   OL  .                                                                                                                                   
BİR  MUM DİĞER MUMU  TUTUŞTURMAKLA                                
 IŞIGINDAN   BİR  ŞEY   KAYBETMEZ.                                                                                                                                                                  
BÜTÜN  CİHANI  ARAŞTIRDIM , İYİ  HUYDAN  DAHA İYİ                  
BİR  LİYAKAT  GÖRMEDİM.                                                                                                                                                                                 
 İÇTEKİ  KİRİ  SU  DEYİL   ANCAK  GÖZ  YAŞI  TEMİZLER                                                                                                                                     
FİKİR  ONA  DERLER 'Kİ BİR  YOL  AÇSIN  YOL  ONA  DERLER  Kİ                 
BİR  GERÇEĞE  ULAŞSIN.                                                                                                                                                                                      
DUA  VE  İBADET  ALLAH  İLE  OLMAKTIR. ALLAH  İLE  OLAN               
  KİMSE  İÇİN  ÖLÜM   DE   ÖMÜR  DE  HOŞTUR.                                                                                                                                                                   
  SOPAYLA  KİLİME  VURAN  KİLİMİ  DÖVMEZ   TOZLARINI  SİLKELER. 

gel gel ne olursan ol gel..binlerce kez tövbeni bozmuş olsanda gel...

Sen değerinle ve düşüncenle , iki aleme de bedelsin; ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun. Hz. Mevlana

Ya olduğun gibi görünYa göründüğün gibi ol..    

''Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu,dinleyenin dinlemesinden,anlamasından ileri gelir.''

güzel yüz aynaya aşıktır.              MEVLANA           

Ne kadar bilirsen bil,anlatabidiklerin,karşındakinin  anlayabileceği kadardır...    MEVLANA

Haydi şu benlikten kurtul, herkesle anlaş, herkesle hoş geçin. Sen kendine kaldıkça, bir habbesin, bir zerresin fakat herkesle birleştin, kaynaştın mı, bir ummansın, bir madensin! Bütün insanlarda aynı ruh vardır, ama hepsinde de aynı yağ bulunmaktadır. Dünya da çeşitli diller, çeşitli lügatler var, fakat hepsinin da anlamı birdir, çeşitli kaplara konan sular, kaplar birleşirler, bir su hâlinde akarlar. Tevhidin ne demek olduğunu anlar da, birliğe erersen, gönülden sözü, mânâsız düşünceleri söküp atarsan, can, mânâ gözü açık olanlara haberler gönderir, onlara gerçekleri söyler.

MESNEVİ’NİN İLK ON SEKİZ BEYTİDuy şikayet etmede her an bu ney, Anlatır, hep ayrılıklardan bu ney.Der ki feryadım kamışlıktan gelir.Duysa her kim, gözlerinden kan gelir.Ayrılıktan parçalanmış, bir yürek, İsterim ben, derdimi dökmem gerekKim ki aslından ayırmış canını, Öyle bekler, öyle vuslat anını.Ağladım her yerde hep ah eyledim. Gördüğüm her kul için ‘dostum’ dedim.Herkesin zannında dost oldum ama,Kimse talip olmadı esrarıma.Hiç değil feryadıma sırrım uzak, Nerede bir göz, nerede bir can kulak!Aynadır ten can için, can ten için.Lakin olmaz can gözü her kimsenin.Ney sesi tekmil, hava oldu ateş, Hem yok olsun kimde yoksa bu ateş.Aşk ateş olmuş dökülmüştür neye,Cezbesi aşkın karışmıştır meye.Yerden ayrı dostu ney, dost kıldı hem. Perdesinden perdemiz yırtıldı hem.Kanlı yoldan ney sunar hep arzuhal,Hem verir mecnunun aşkından misal.Ney zehir, hem panzehir ah nerede var? Böyle bir dost, böyle bir özlem var!Sırrı bu aklın, bilinmez akıl ile, Tek kulaktır müşteri, ancak dile.Gam dolu günler, zaman hep aynı hal. Gün tamam oldu yalan yanlış hayal!Gün geçer, yok korkumuz her şey masal.Ey temizlik örneği sen gitme kal.Kanar her şey tek balık kanmaz sudan. Gün uzar, rızkın eğer bulmazsa can.Olgunun halinden anlar mı ham? Söz uzar kesmek gerektir ve’s-Selam.

neyi arıyorsan sen o'sun.demiş mevlana...

bu güzel paylaşımlar için herkese teşekkürler arkadaşlar...

"Bakarsın bugün sever bu yürek, Yarın sevilir bakarsın."

hepsini okudum harika sözler çok teşekkür  ederim bütün arkadaşlara...

"Akıl padişahı kafesi kırdı mıKuşların her biri biryöne uçar..."

Dostlarınızı Sık Sık Ziyaret Ediniz.üzerinde Yürünmeyen Yollar Zamanla Çalılık Ve Dikenlik Olur.

"Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?"

Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Dünyanın ve ahiretin devletleri; devleti, dünyayı ve ahireti yaratan kişinin ne işine yarar?

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol...Ne kadar bilirsen bil anlattiklarin karsindakinin anlayabildigi kadardir...Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım; bugün yeni bir gün ve yeni şeyler söylemek lazım…

Ayıpsız dost arayan , dostsuz kalır..*Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok.Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok. *Nasıl olur da deniz, köpeğin agzından pislenir,nasıl olur da güneş üflemekle söner?

Birisi güzel bir söz söylüyorsa bu, dinleyenin dinlemesinden, anlamasından ileri gelir. Birinin başına toprak saçsan başı yarılmaz. Suyu başına döksen, başı kırılmaz. Toprakla, suyla baş yarmak istiyorsan, toprağı suya karıştırıp kerpiç yapman gerek.

Aşkın şerarı ateşi ta bağrıma düştü, Ahım işiden yandı deyu başıma üştü, İmdadıma eşkim ile dide yetişti, Hepsi kalıp acz dediler: 'eyvah', Yansın ko dedim, sönmeye söndürmeye Allah.

Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki..

Hamdım, piştim, yandım...İlahi aşkı ruhunda bütünleştirmiş, ariflerin arifi ünlü Türk Mevlana'nın her dönemde her insana rehberlik eden sözlerinden ve öğütlerinden bir seçki yapmak oldukça zor; ama Ziya Elitez'in bu deneysel çalışması bir zaman sonra başucu kitabınız olacak. Her aşk ve iman sahibi insanın Mevlana'dan her zaman öğrenecek bir şeyi vardır. O, gönüllerde parlayan bir ışıktır. -Gel, gel, gel! Ne olursan ol yine gel!-Suyun susuzu kandırması gibi, doğru söz de kalbe temizlik getirir.-Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.-İyi dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur.MEVLANA

Yusuf olmadın maden Yakub ol. Ağlamaktan onun gibi makbul ol. Şirin değilsen Ferhat ol. Leyla değilsen bari Mecnun ol. Gazneli Hakim’den şu öğütü dinle de köhne vücudun tazelensin: “ Naz için gül gibi bir güzellik gerek. Böyle bir güzelliğin yoksa bu nazlanmak nedir?”

Nerede su olursa orada yeşillik olur. Gözyaşı Hakk’ın rahmetine vesiledir. *** Rüzgar Hakk’ın emrini idrak etmeseydi, Ad kavmini nasıl tanırdı? *** Dergaha kavuşmadıkça uykuya meyletme. *** İnsan dış görünüşüyle adam olsaydı Ebu Cehil itibar kazanırdı. *** Kalem rüzgardan, kağıt sudan olursa, yazacağın her şey yok olmaya mahkumdur. *** Aynı dili konuşmak dostluğa vesiledir. Aynı dili bilmeyince nasıl arkadaş olunur? *** Dostu göremeyen göz kör olsun daha iyi. Ebedî olmayan sevgili de uzak olsun. *** Ekşi suratlı olmak şükür olsaydı, sirkeden daha şükredici kimse olmazdı. *** O cefa etse de be benim için bir safadır. Gönül inciten Sevgili’ye can feda olsun. Ben aşk yüzünden dert sahibi olmaya razıyım. Tâ ki O’nun rızasını kazanayım.

Aşktan her kimin elbisesi parça parça olmadıysa o, kötülüklerden, hırstan, kibirden temizlenmemiştir. *** Topraktan olan beden aşk ile yüceldi. *** Senin gönül aynan sırrını faş etmiyor. Çünkü o, tozdan arınmış değil. Gönül kirden, süsten temizlenirse, Hak güneşinin nuru orada parıldar. *** Hakk’ın bize edep ihsan etmesini isteyelim. Zira terbiyeden noksan olan O’nun lütfuna layık değildir. *** Gam, keder sana yine senden; şüphesiz senin küstahça işlerindendir. *** Bil ki felek edebinden dolayı nurlu, melekler de bu yüzden masum ve temizdir. *** Gönül iniltisi, aşkın şahididir. *** Kalem gerçi her şeyi yazar ama aşka gelince başı döner. *** Peygamber “ Sırrını gizleyen muradına tez kavuşur” dedi. Tohum toprak altında gizlenince, mesut, yeşermiş ve tertemiz olur. Altın ve gümüş madende gizli olmasalardı nasıl dünyanın her tarafında makbul olurlardı? *** Aşk, renge ve kokuya bağlı (zahirî) olursa o aşk değil, kişiye bir utançtır. *** Kötü kişi, saf kimselere dervişlerin sözleriyle hile yapar. *** Firavun’un yüz binlerce mızrağını Musa’nın bir asası kırdı. Yüz binlerce Calinus’un İsa’nın nefesi karşısında nefesi kesildi. *** Gül mevsimi geçip gül bahçesi harab olunca gülün kokusunu hiç olmazsa gül suyu verir. *** Deniz yine bir denize akmakta, her şey geldiği yere gitmektedir. Bundan şüphe etme. ***

"Güneş gibi bir cevherdik, düğümsüz ve saftık...Su gibi."

MEVLANA'DAN ÖĞÜTLER Paranı ver, gönlünü ver selam ver, canını ver ama SIRRINI VERME!Günlerini say, servetini say, büyüklerini say ama YERİNDE SAYMA!Emek ver, kulak ver, bilgi ver ama hiç bir zaman BOŞ VERME!Satıcı ol, alıcı ol, kalıcı ol, bulucu ol ama BÖLÜCÜ OLMA!Eşini beğen, işini beğen aşını beğen ama KENDİNİ BEĞENME!Fidan büyüt, garip doyur, çocuk besle ama KİN BESLEME!Davet et, hayret et, affet, tövbe et ama İHANET ETME!Hedefe koş, yardıma koş ama, ORTAK KOŞMA!Elini aç, gözünü aç, kapını aç ama AĞZINI AÇMA!Okumaktan zarar gelmez, oku ama LANET OKUMA!Rakibini geç, sınıfını geç ama GÜLÜP GEÇME!Ev al, araba al, abdest al ama BEDDUA ALMA!Zulmü devir, nefsi devir ama ÇAM DEVİRME!Yaklaş, konuş, tanış ama UŞAKLAŞMA!Doğrul, devril ama EĞRİLME!Seslen, uslan ama YASLANMA!İtil, atıl ama SATILMA!!! 

 Bir sevgili âşıkına sordu:-Beni mi çok seviyorsun , kendini mi ?Âşıkı şöyle cevap verdi:-Ben kendimden ölmüşüm, seninle diriyim. Kendimden , kendi varlığımdan,kendi sıfatlarımdan geçmişim, yok olmuşum , seninle dirilmişim .Kendi bilgimi unutmuşum, senin bilgin ile bilgin olmuşum.Kendi gücümü, kuvvetimi hatırdan çıkarmışım, senin gücünle güçlenmişim.Kendimi seversem seni sevmiş olurum. Seni seversem kendimi sevmiş sayılırım.Sıfatlarıma bürünüp halka görün ; seni gören beni görmüş olur .Seninle buluşmak isteyen , seninle buluşan benimle buluşmuştur ' demiştir ... MESNEVİ' den
Sosyal Medyada Paylaş
Daha Fazlası İçin Tıklayınız

Güzel Sözler

Resimli Sözler